Textilek festés előtti pácolása

Textilek festés előtti pácolása:
Rossz hír, hogy a növényi szinezékek vízben oldódnak, és nem tudnak a textilhez közvetlen hozzákapcsolódni, ezért kimosható. 🌊😳Jó hír, hogy vízben oldhatalanná tudjuk tenni úgy, hogy közben erős kémiai kötés alakul ki közöttük. 🧶 A kötés erőssége határozza meg a festett textil színtartósságát, ami egyrészt determinált, másrészt javíthatunk rajta megfelelő textilelőkészítéssel, megfelelő pácolással, segédayagok használatával. 🧂
Egyedül az INDIGÓHOZ nincs szükség pácok használatára. 👖
Pácok alatt a fémek sóit értjük, valamely fém-szulfátot. Nem, a só és az ecet nem pác !!!
Ha odafigyelünk a környezeti terhelésre és magunkra (az vagy amit viselsz), három anyag jöhet szóba pácként: kálium-aluminium-, vas- és rézszulfát. Hogy leegyszerűsítsük a dolgot, koncentráljunk most a kálium-aluminium szulfátra, magyarul timsóra. 🪣
🐑 Gyapjú festése esetén elegendő, ha festés előtt timsóval pácolunk. Ha borkősavat is adunk az oldathoz, a színek teltebbek lesznek.
🌱 Pamut, len és kender festése esetén nehezebb a dolgunk, mert a textil a timsóval sem alkot kötést. Hiába pácolunk, kimossuk azt belőle.
Első lépésként csersavban gazdag oldatba, majd ezt követően timsóval kezelt oldatban kell áztatnunk.
Kiváltságos helyzetben vagyunk a Kárpát-medencében - a tölgyfagubacs több, mint 60% csersavat tartalmaz, és színezőereje minimális, nem befolyásolja a textil leendő színét, a természet pedig tálcán kínálja. 
 

 Nem érhető el leírás a fényképhez.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések