Textilrestaurátor műhelyben

 

Seopstndoru39u.slgl9c30933 85391072ú71:m1gf806i,inJm1uc6ul3  
A műtárgyak titkos élete
Műtárgytisztítás a textilrestaurátor-műhelyben
A műtárgy tisztítási eljárás tárgytípusoktól és azok állapotától függően meglehetősen sok féle létezik, minden eset más. A műtárgy állapotfelmérése és a történeti kontextusa alapján, a muzeológus és a restaurátor közös döntésének eredménye a konzerválás mértéke, típusa.
A műtárgy kiindulási állapotának dokumentálását követően a fent látható párnahéj felületéről, egy keretre feszített védőhálón keresztül száraz tisztítást végeztek.
Ezt követően, nedves tisztítás előtt „levérzési próba” készült, amit a hímzés színes fonala indokol. A mintát fehér papírvattára helyezve a kezelőszerrel megnedvesítve lehetett modellezni a tisztítási körülményeket. Ebben esetben nem színezte el a papírt, vagyis ennél a párnahéjnál a lágyított vízzel lehetséges volt a tisztítás.
A vasalás nem megengedett a textilek restaurálása során. A magas hőmérséklet felgyorsítja a lebomlási folyamatokat. A simítás, formára igazítás a párnahéj esetén kitűzéssel történt, szakszerűen ügyelve az eredeti méret megtartására.
Szöveg: Tabi Orsolya
A Néprajzi Múzeum restaurátorai arra vállalkoztak, hogy bevezetik az érdeklődőket a kulisszák mögé. Mi történik a műtárgyakkal a kiállításokon kívül? Mivel is foglalkozik egy restaurátor? Mit jelent az állományvédelem? Milyen állományt is kell mitől védeni?
„A műtárgyak titkos élete" című sorozatunkban több izgalmas kérdést is körüljárunk a restaurátor szakemberek tolmácsolásában.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések